Chocolate hazelnut squares

Sunday, April 29, 2012


 
  
Just got back home from another relaxing day in the nature. I picked the fresh nettle, and we used it to bake quiches and pastries, and drink nettle tea (so refreshing!). Old folks say nettle is best if eaten before the beginning of May. I don't know if there is any truth to that, but we made sure to make the best of it this weekend. It smelled so wonderfully natural.

I baked the biscuit early in the morning and brought it with me. Once at the weekend house, I melted some chocolate, sprinkled hazelnuts and we had a nice dessert to finish the hard working day.


*****


Nedavno smo stigli kući nakon još jednog dana u prirodi. Brala sam svježu koprivu/žaru, pa smo od nje pravili uljevak i uštipke (recept M.-ove nane), i pravili osvježavajući čaj. Naši stari kažu da je koprivu najbolje jesti prije početka maja. Ne znam koliko tu ima istine, ali u svakom slučaju mi smo se danas potrudili da iskoristimo to što je ona obilato narasla u našoj bašti. Dok sam je brala, mirisala je istinski prirodno. Nekako sam poželjela taj miris.  

Biskvit sam ispekla jutros prije nego smo krenuli i ponijela ga na vikendicu. Poslijepodne sam istopila čokoladu za kuhanje, prelila je preko biskvita, posula prženim lješnicima i ubrzo smo imali čim zasladiti kraj napornog radnog dana.


I am leaving you with the recipe for chocolate hazelnut squares and some photos from our day. I wanted to share something with you before falling (soundly) asleep.

Have a nice spring weekend.


*****


Ostavljam vas sa receptom za biskvit od lješnika i čokolade i nekoliko fotografija današnjeg dana. Požurila sam da podijelim nešto s vama prije nego što se, doslovce, srušim u krevet.

Ugodan vikend i sretan praznik!

Chocolate Hazelnut Squares

Ingredients

3 eggs
120 grams muscovado sugar
280 g pureed bananas (about three medium-size bananas, ripe)
1 cup olive oil
1/2 of a vanilla bean (seeds scraped)
80 g hazelnut flour
50 g rice flour
70 g white flour
2 tbsp cocoa powder
1/2 tsp salt
1/2 tsp baking soda

In a large bowl mix together the dry ingredients: hazelnut, rice and white flour, cocoa, salt, and baking soda. In a separate bowl, whisk together eggs and sugar. Add vanilla, pureed bananas, and olive oil, and mix until incorporated. Add the mixture to the dry ingredients and whisk gently until combined.

Preheat the oven to 180 C. Line half a sheet pan with baking paper and pour the batter, spreading evenly. Bake until set (10 - 15 minutes). Let cool. 

Optional: Melt 200 g of dark chocolate with 5 tablespoons of butter. Pour over the biscuit, decorate with roasted hazelnuts or dust with cocoa, and serve.


*****


Biskvit od lješnika i čokolade

Sastojci

3 jaja
120 grama muscovado šećera (ili smeđeg šećera)
280 g izgnječenih banana (otprilike tri zrele banane srednje veličine)
1 čaša maslinovog ulja
1/2 vanilin štapića (sjemenke)
80 g lješnikovog brašna
50 g rižinog brašna
70 g bijelog brašna
2 kašike kakao praha
1/2 kašičice soli
1/2 kašičice sode bikarbone

U većoj zdjeli pomiješajte suhe sastojke: lješnikovo, rižino i bijelo brašno, kakao, sol i sodu bikarbonu. U posebnoj zdjeli umutite jaja sa šećerom, dodajte zrna vanilije, izgnječene banane (ja sam koristila štap mikser) i maslinovo ulje, pa sve sjedinite. Dodajte ovu smjesu suhim sastojcima, i lagano miješajte dok se ne napravi jedinstvena smjesa.

Zagrijte pećnicu na 180 C. Na dno pravougaonog pleha stavite papir za pečenje i ulijte smjesu. Rasporedite je ravnomjerno i pecite dok se ne stisne (10 - 15 minuta). Ohladite na kućnoj temperaturi. 

Proizvoljno: Istopite 100 g čokolade za kuhanje sa 5 kašika maslaca. Prelijte preko biskvita (u tankom sloju), ukrasite sa prženim lješnicima/kakao prahom, i servirajte.



Earth day and I helped plant the garlic

Sunday, April 22, 2012



Due to a high level of stress I put myself under, which has started to take toll on my health, M. insisted we spend the entire weekend in the nature

On Saturday, he took me out for an early morning walk in Čavljak. It was wonderful. The weather was chilly yet sunny, and we were pretty much the only people there. Fresh air, silence - I wasn't even allowed to take my camera (I ended up taking a few photos with my phone of a turquoise egg shell with mini brown spots which has, apparently, fallen out of a bird's nest - I had to). There was still some snow here and there, and plenty of mud in the shade, but walking around in my rubber boots had its childish charm.


*****


Zadnjih je dana (mjeseci) bilo puno stresa, i moj organizam je već počeo da reaguje. Zbog toga je M. insistirao da se ovaj vikend odmorim i da što više vremena provedemo u prirodi

U subotu je predložio da odemo prošetati na Čavljak. Kakva divna ideja. Vrijeme je bilo svježe ali sunčano, a obzirom da smo poranili imali smo osjećaj da smo sami na svijetu. Čist, ugodan zrak i tišina - čak me zamolio da ne nosim ni fotoaparat (na kraju sam morala da mobilnim telefonom uslikam predivnu tirkiznoplavu školjku jajeta sa smeđim tačkicama koju smo našli u travi a koja je vjerovatno ispala iz nekog gnjezda - to sam zaista morala). Ponegdje smo morali proći kroz malo snijega, a dijelove puta koji su u hladu prešli smo bezbrižno i dječije hodajući kroz blato.


We spend Sunday at the weekend house doing more work in the field and enjoying quality time with the family. Everyone was happy to be out on a sunny day. 

Much of the planting is underway - M.'s grandfather asked me to help by separating a few of the garlic bulbs for planting. I took them apart with my hands, which left white dust on my skin, along with subtle garlic smell. I couldn't help thinking that each individual clove will come to be a full bulb with many more cloves. Nature is still a true wonder to me.


*****


Nedjelju smo proveli na vikendici, radeći u polju i družeći se sa porodicom. Svima je bilo drago što je dan lijep i što smo tu skupa. 

Radovi na sađenju se nastavljaju - M.-ov dedo me zamolio da raskomadam glavice bijelog luka kako bi se on mogao posaditi. Razdvajala sam ih rukama što je ostavilo bijeli prah i gotovo neznatan miris bijelog luka na mojoj koži. Nisam mogla da ne pomislim kako će od svake čehne niknuti glavica sa još više istih. Priroda je zaista zadivljujuća.


I walked around and made some photos. Our bees were busily harvesting their food from the pink and white tree blossoms. I came as close as I could, watching their hard work. The gentle and somehow modest smell of blossoms surprised me.

Hope you too found a way to reconnect with the nature for Earth Day. Really, don't we want to preserve it in all its beauty?


*****


Šetala sam i fotografisala. Pčele su vrijedno skupljale svoju hranu sa grana prekrivenih bijelim i rozim beharom. Približila sam im se koliko sam mogla i posmatrala njihov rad. Lagan, i na neki način zatomljen miris behara me u trenutku iznenadio.

Nadam se da ste i vi našli neki način da se vratite prirodi za Dan planete Zemlje. Zar je ne želimo sačuvati u svoj njenoj ljepoti?